Wspierają nas:

meteoblue
MARPOL - systemy dachowe
Szkolenia, warsztaty zawodowe - kierowcy zawodowi, instruktorzy nauka jazdy i inne:
Ciastkarnia ZAnka, Nowy Sącz, ul. Starowiejska 3b. Tel.18 443 26 33 lub 607 26 26 27

Historyczna „do bólu” wycieczka!

Data utworzenia: 4 październik 2021
Najpierw Wawel na wzgórzu. Rano prawie pusty, bez tłumów, ze swoim majestatycznym wyglądem jako twierdza otoczona murami obronnymi i zarazem wspaniała perła renesansu – kompleks komnat, kaplic, kościołów, wspaniałych zabytków sztuki wojennej, malarstwa i rękodzieła.

Następnym etapem zwiedzania była (już zatłoczona) Katedra Wawelska – miejsce koronacji i pochówku królów polskich, artystów i zasłużonych Polaków. Imponujące wrażenie robiła wielkość i historia Dzwonu Zygmunta bijącego od 1521 roku „na chwałę domu Jagiellonów i Królestwa Polskiego”.

Po szybkim obiedzie spacer Traktem Królewskim po Krakowie z komentarzem dowcipnego przewodnika, który opowiadając o zwiedzanych i mijanych historycznych miejscach dodawał mnóstwo anegdot na dany temat z „wykorzystaniem” uczestników wycieczki, których na chwilę przemieniał w postaci biorące udział w opowiadanych historyjkach. W ten szczególny i zabawny sposób utrwalała się pamięć o zwiedzanych obiektach i postaciach z nimi związanych.

I jeszcze hejnał, „podróż w przeszłość” przy zwiedzaniu Podziemi Rynku Krakowskiego i cudowna Bazylika Mariacka z ołtarzem

Na końcu „coś dla oka i ucha” – wspaniały i majestatyczny Teatr im. J Słowackiego z muzycznym spektaklem „Cud mniemany, Krakowiacy i Górale” – przetworzonym na musical country z muzyką stylizowaną na amerykańską nutę jako odczytanie klasycznego utworu w inny sposób. Autorzy zmienili postaci, aby dopasować je do wymogów współczesności. Są tutaj: intrygi, uczucia, ludowa mądrość, tęczowe kolory, obłuda i cyt.: „pedał we wsi”, a wszystko w góralskich, kowbojskich i chłopskich strojach. Znając libretto oryginału, można było przeżyć mały adaptacyjny szok, ale opakowany w świetny warsztat sceniczny i muzyczny. Generalnie – mnóstwo fantastycznych kulturalnych wrażeń.

Komentarz i zdjęcia S. Opalski

Zapraszamy do galeri.