Wspierają nas:

meteoblue
MARPOL - systemy dachowe
Szkolenia, warsztaty zawodowe - kierowcy zawodowi, instruktorzy nauka jazdy i inne:
Ciastkarnia ZAnka, Nowy Sącz, ul. Starowiejska 3b. Tel.18 443 26 33 lub 607 26 26 27

WYCIECZKA OBJAZDOWA "Podkarpacie – Ziemia Przemyska: religia, historia, architektura"

Data utworzenia: 21 wrzesień 2021
W dniach 11 -12.09.2021. Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Wielopole w ramach zadania publicznego dofinansowanego przez Gminę Chełmiec: "Wspieranie działań na rzecz osób niepełnosprawnych oraz profilaktyki i promocji zdrowia poprzez: wspieranie działań promujących zdrowy styl życia", zorganizowało wycieczkę pn.: "Podkarpacie – Ziemia Przemyska: religia, historia, architektura".

Kalwaria Pacławska – pierwszy cel naszej wycieczki to miejsce pątnicze – sanktuarium, które nie ogranicza się tylko do świątyni i klasztoru, ale rozciąga się na okoliczne wzgórza, doliny, łąki i lasy, w swoich kapliczkach przybliża wiernym tajemnice. Ze względu na szczególny kult Męki Pańskiej, na obecność cudownego obrazu Matki Bożej i umiłowanie Maryi przez wiernych, miejsce to zwane jest Jerozolimą Wschodu, a i też Jasną Górą Podkarpacia. Mieliśmy wielki zaszczyt uczestniczyć w uroczystościach Podwyższenia Krzyża Świętego, które corocznie trwają w dniach od 11 do 15 sierpnia. Uczestniczyliśmy w mszach świętych, różańcu, procesji i zasłonięciu cudownego obrazu Matki Boskiej Kalwaryjskiej.

Następnie "zahaczyliśmy" o wieś Arłamów, gdzie po wprowadzeniu stanu wojennego przez sześć miesięcy, w 1982 roku, internowany był Lech Wałęsa, ówczesny przewodniczący "Solidarności" i późniejszy Prezydent RP.

Poznawanie Przemyśla rozpoczęliśmy od zwiedzenia jednego z elementów struktury obronnej Twierdzy Przemyśl - Fortu I "Salis Soglio". Twierdza Przemyśl wyróżniła się aż trzema oblężeniami (rzecz niespotykana w dotychczasowej historii wojen) oraz najdłuższym okresem oblężenia w oderwaniu od stałego rodzimego frontu (173 dni). Zachowane elementy zabudowy fortecznej, koszarowej, socjalnej i obronnej Fortu I zrobiły na uczestnikach wycieczki olbrzymie wrażenie. Przy okazji pobytu bezpośrednio przy granicy państwowej RP z Ukrainą, uczestnicy wycieczki dowiedzieli się od Kierownika wycieczki co nieco o sposobach ochrony granic RP.

W Muzeum Dzwonów i Fajek oglądnęliśmy i zapoznaliśmy się z nietypową ich kolekcją dzwonów i fajek. Wystawa rozłożona jest na kilku piętrach wieży, a prezentowane są wyroby, które powstawały w Przemyślu od stuleci i powstają nadal. Spacerując z przewodnikiem PTTK zwiedziliśmy stary Przemyśl. Poznaliśmy historię miasta, odwiedziliśmy Katedrę greckokatolicka w Przemyślu i zwiedziliśmy Bazylikę archikatedralną, gdzie w podziemiach, w miejscu dzisiejszego prezbiterium katedry znajdują zachowane elementy świątyni romańskiej z 2 połowy XII. Następnie spotkaliśmy się z dzielnym wojakiem Józefem Szwejkiem, który siedząc na swojej ławeczce – pomniku, pyka faję popijając piwko i dobrotliwym uśmiechem zaprasza do siebie turystów. Po tym spotkaniu zamoczyliśmy ręce w fontannie, której głównym elementem jest niedźwiedź – herb Przemyśla.

Ostatnim etapem wycieczki był przejazd do Krasiczyna, by tam poznać bogatą historię i zwiedzić Zamek - jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo-manierystycznej w Europie.

Była to wspaniała wycieczka, która przyniosła dużo wrażeń duchowych, estetycznych i poznawczych.

Zapraszamy do galerii.

Opracował:
Ryszard Łakomski – kierownik wycieczki