Wspierają nas:

meteoblue
MARPOL - systemy dachowe
Szkolenia, warsztaty zawodowe - kierowcy zawodowi, instruktorzy nauka jazdy i inne:
Ciastkarnia ZAnka, Nowy Sącz, ul. Starowiejska 3b. Tel.18 443 26 33 lub 607 26 26 27

Ziemia świętokrzyska – historia, religia, geologia - relacja z wycieczki

Data utworzenia: 14 wrzesień 2022

Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Wielopole w dniach 10 -11.09.2022 r. w ramach zadania publicznego wspieranego przez Gminę Chełmiec: "Kultura, ochrona dóbr kultury i zachowanie tradycji regionalnych poprzez: upamiętnianie miejsc pamięci narodowej oraz pielęgnowanie polskości i tradycji narodowej” dla mieszkańców Gminy Chełmiec zorganizowało dwudniową wycieczkę pn. "Ziemia świętokrzyska – historia, religia, geologia".

W pierwszym dniu naszej eskapady zwiedziliśmy:

  • Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie –specjalizujące się głównie w prezentacji zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych. Muzeum powstało w oparciu o prywatną kolekcję lekarza z Jędrzejowa Feliksa Przypkowskiego. W muzeum znajdują się zegary słoneczne i inne typy zegarów od XVI do XX wieku Do najciekawszych eksponatów zalicza się np.: zegar słoneczny z armatką strzelającą w południe wykonany w Paryżu dla króla Stanisława Leszczyńskiego, zegar słoneczny z XVI wieku wykonany przez Erazma Habermela, XVII–wieczną klepsydrę wodną wykonaną z majoliki... Kolekcja zegarów w Jędrzejowie zajmuje trzecie miejsce w świecie pod względem liczebności i wartości eksponatów, po Planetarium w Chicago i Science Museum w Oksfordzie.
  • Zamek Królewski w Chęcinach, który powstał na przełomie XIII i XIV w. i pełnił rolę ośrodka administracyjnego i stał się siedzibą starostów grodowych i stolicą powiatu. Pełnił również funkcje rezydencji królowych, gościł drugą żonę Kazimierza Wielkiego, księżniczkę heską Adelajdę, Elżbieta Łokietkówna, sprawującą rządy za małoletniego syna Ludwika, Zofię, małżonkę króla Władysława Jagiełły oraz królową Bonę, która zatrzymała się tu podczas swojej podróży do Bari).
  • Jaskinię Raj, która wyróżnia się wśród polskich jaskiń bogatą i dobrze zachowaną szatą naciekową. Należy do nielicznych w kraju jaskiń oświetlonych elektrycznie. Korytarze jaskini wytworzone zostały w wapieniach środkowego dewonu, które ok. 360 milionów lat temu powstały na dnie płytkiego morza.
  • Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach - najwspanialsza i najlepiej zachowanych rezydencja z epoki Wazów. W pałacu znajdują się oryginalne wnętrza z XVII i XVIII w. z unikatowymi elementami wystroju architektonicznego. W apartamentach mieszkalnych i gościnnych oglądaliśmy wyroby rzemiosła artystycznego najwyższej klasy europejskiej: tkaniny (m.in. tapiserie flamandzkie i francuskie), meble (np. gdańskie szafy i prasę do obrusów, zestaw renesansowych mebli włoskich). Ekspozycję uzupełnia XVII-wieczne malarstwo francuskie, włoskie i polskie.
Wieczór spędziliśmy w przytulnym ośrodku wypoczynkowym w Kaczynie w utworzonej przez nas strefie kibica na szaleńczym dopingu dla reprezentacji Polski podczas meczu półfinałowego o mistrzostwo świata w piłce siatkowej.

W następnym dniu udaliśmy pieszo przez Puszczę Jodłową na:

  • Górę Łysiec gdzie znajduje się wielkie, najstarsze polskie Świętokrzyskie Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Zapoznaliśmy się historią tego wybitnego dla Polski miejsca. Po publicznym przywitaniu naszej grupy przed forum pielgrzymów znajdujących się w Katedrze przez O. Superiora Mariana Puchałę OMI, uczestniczyliśmy w Mszy Świętej rozpoczynającej uroczystości odpustowe w tym najstarszym polskim sanktuarium, którą sprawował arcybiskup Stanisław Gądecki - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i zostaliśmy pobłogosławieni najwybitniejszymi Relikwiami znajdującymi się w Polsce - relikwiami Drzewa Krzyża Świętego ...
  • Po uczcie religijnej udaliśmy się do krypty, w której znajdują się zmumifikowane zwłoki księcia Jeremiego Wiśniowieckiego i spoczywają tam benedyktyni, którzy zamieszkiwali Święty Krzyż od 1776 r. aż do kasaty opactwa w 1819 r.
  • Następnie zwiedziliśmy Muzeum przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego, gdzie podziwialiśmy eksponaty związane z terenem Gór Świętokrzystkich i obejmujące ich faunę i florę (także tę prehistoryczną), geologię, hydrologię, klimat oraz zagadnienia ochrony środowiska.
Po pysznym obiedzie ze śpiewem na ustach wróciliśmy do Wielopola. Zapraszamy do galeri.

Opracował:
Ryszard Łakomski – kierownik wycieczki