Wspierają nas:

meteoblue
MARPOL - systemy dachowe
Szkolenia, warsztaty zawodowe - kierowcy zawodowi, instruktorzy nauka jazdy i inne:
Ciastkarnia ZAnka, Nowy Sącz, ul. Starowiejska 3b. Tel.18 443 26 33 lub 607 26 26 27

Wycieczka do Tarnowskich Gór - relacja, zdjęcia

Data utworzenia: 12 czerwiec 2018
No i ruszyliśmy. Mamy za sobą pierwszą wycieczkę historyczno - krajoznawczą pn.: "Od srebra do gwiazd" organizowaną w ramach projektu pn. "Zadanie publiczne Gminy Chełmiec, realizowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Wielopole z obszaru ,,Realizacja zadań z zakresu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych poprzez; Integrację społeczności wiejskiej przez aktywność fizyczną i poznawczą jako skuteczna profilaktyka uzależnień". Zgodnie z planem ,wystartowaliśmy 02.06. 2018 r. o 7 rano.

Gdy dojechaliśmy do Tarnowskich Gór to z parkingu na nóżkach podeszliśmy ścieżkami Parku Rzepeckiego pod szyb ,,Ewa” by wejść pod ziemię. Zwiedzanie polega na przepłynięciu łodziami 600 metrowego odcinka sztolni. Jest to najdłuższa w Polsce podziemna trasa turystyczna, którą pokonuje się łodziami. Stanowi ona fragment XIX-wiecznej Głębokiej Sztolni Fryderyk, która po dziś dzień odprowadza wody kopalniane na powierzchnię ziemi. W 2004 roku podziemia Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga zostały wpisane na prestiżową listę Pomników Historii. Następnie udaliśmy się do zabytkowej kopalni srebra, gdzie najpierw zwiedza się multimedialne Muzeum mówiące o historii górnictwa w Tarnowskich Górach, z którym mocno wiąże się powstanie miasta. Później zjeżdża się do podziemi wyciągiem szybowym na głębokość 40,5 m. Pod ziemią zainstalowane jest elektryczne oświetlenie, temperatura wynosi około 10 stopni Celsjusza. Długość trasy turystycznej w Kopalni Srebra to 1740 metrów, z czego większość pokonuje się pieszo, a 270 metrów przepływa się łodziami podziemną sztolnią. Zwiedzanie trwa około 1,5 godziny z przewodnikiem, który raczy turystów ciekawymi opowieściami o przeszłości tego miejsca i o gwarkach czyli dawnych górnikach, którzy pracowali w podziemiach, często już od chłopięcych lat.

Po zwiedzeniu kopalni pełni wrażeń udaliśmy się na obiad. Restauracja przy kopalni serwowała schab po sztygarsku.

Następnie przejazd ulicami śląska do Chorzowa, by w Planetarium wziąć udział w niezwykle interesujących seansie astronomicznym. Seans był możliwy dzięki potężnemu projektorowi (o masie 2 ton i wysokości 5 m w pionowym ustawieniu), wyprodukowany w Zakładach Carla Zeissa. Dzięki temu urządzeniu, siedząc w fotelach specjalnej konstrukcji, na 400-osobowej widowni, można zobaczyć rzeczywisty wygląd nieba z dowolnego miejsca na Ziemi. Był to już jeden z ostatnich seansów w planetarium w tej postaci. 60-letni obiekt ma być wyremontowany i rozbudowany do 2020 roku. Po remoncie nie będzie to drugie Centrum Nauki Kopernik. Dominować mają nadal astronomia i sejsmologia.

W tym sezonie są zaplanowane jeszcze dwie wycieczki.: w lipcu odwiedzimy słowackie Tatry, natomiast w sierpniu odwiedzimy Sandomierz. Zapraszamy!

Galeria z wycieczki do Tarnowskich Gór znajduje się pod wskazanym linkiem.